30 NİSAN SALI

1 MAYIS ÇARŞAMBA

10 HAFTA, 25 SAAT

19:00-21:30, ÇEVRİMİÇİ

Bu uygulamalı eğitimde öncelikle öykü ve roman yazma tekniklerini Türk ve dünya edebiyatından örnekler üzerinden tartışıyor, farklı yazma biçimleri hakkında bilgiler aktarıyorum. Ayrıca birçokları için gizemini koruyan yaratma süreci ve ilham meselesini mercek altına alarak katılımcıların kendi yaratıcılıklarını keşfetmeleri için çeşitli yöntemler öneriyorum. Eğitimin ikinci saatinde katılımcıların yazdıklarını okuyup üzerinde tartışıyoruz. Yazan kişinin amaçladığı etkiyi daha iyi bir şekilde ortaya çıkarabilmesi için neler yapılabileceği konusunda teknik destek vermeye çalışıyorum. 2003 yılından beri verdiğim bu eğitimin içeriğini Büyübozumu Yaratıcı Yazarlık kitabında okurlarla paylaşıyorum.

Bu programa öykü ve roman yazma isteği duyan herkes katılabilir. Daha önce hiç kurmaca metin yazmamış kişiler de kitaplar yayınlamış ama kendini geliştirmek isteyenler de eğitimlere katılıyor. Amaç daha iyi yazmak ve daha iyi bir okur olmak. Çünkü yazmayı öğrenmenin ilk aşaması aynı zamanda eleştirel bir okur olabilmektir. Programın ilk somut hedefi katılımcının naif bir okur olmaktan çıkıp profesyonel bir göze kavuşmasıdır. Okuduklarından neden etkilendiğini ya da etkilenmediğini teknik olarak keşfedecek bir yeterliğe sahip olmasıdır. Yazmak hiç bitmeyen bir kendini geliştirme sürecidir. Bu sürecin ilk adımı da kendi yazdıklarımızda nelerin aksadığını saptayıp nasıl düzeltebileceğimizi anlamaktır.

Yıllar içinde çok sayıda katılımcım öykü ve romanlar yayınladı, saygın ödüller aldı. Ama benim için en önemlisi yazmanın ve okumanın katılımcıların hayatlarının bir parçası haline gelmesiydi.