Murat Gülsoy

Yaratıcı Yazarlık Hakkında

2003 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi başta gelmek üzere çeşitli kurumlarda yaratıcı yazarlık seminerleri düzenliyorum. Öykü ve roman yazmak isteyenlere yönelik hazırlamış olduğum bu uygulamalı seminer programı hakkında size biraz bilgi vermek istiyorum. Üniversitede önce
mühendislik ardından psikoloji eğitimi aldım. Beni bilimsel araştırmaya ve akademik çalışmalara yönelten “İnsan zihni nasıl çalışıyor?” sorusuydu. Bir yandan da meraklı bir okur olarak başladığım edebiyat macerasına öykü ve roman yazarak devam ediyordum. Yazdıkça ve
yazmak üzerine düşündükçe edebiyatın insan zihninin yaratıcılığını anlamak konusunda çok önemli bir alan olduğunu fark ettim. Öykü ve roman yazmak temelde kurmaca bir dünya
yaratmak anlamına geliyordu. Bunu yapabilmek için zihnimizin en üst düzey işlevlerinden yararlanıyorduk. 1990’lı yıllarda dikkatim bu konu etrafında psikolojiden edebiyat eleştirisine ve anlatıbilime doğru kaydı. O tarihte özellikle yurtdışında verilen yaratıcı yazarlık programlarını da bu bağlamda inceledim. Bunların kimisi bildik formülleri tekrarlayan yüzeysel çabalar olarak kalırken edebiyat eleştirisinden beslenen bir kısmı kişiye yazma konusunda katkıda bulunabileceği hissini veriyordu.

Tüm bu araştırmalarımı sürdürürken bir yandan da üniversitede mühendislik alanında öğretim üyesi olarak çalışmaya devam ediyordum. 2003 yılında edebiyat alanındaki bu çabalarımı akademik deneyimimle birleştirerek uygulamalı yaratıcı yazarlık seminerleri vermeye başladım. O tarihten bu yana çok farklı kesimlerden gelen binlerce katılımcı ile çok verimli çalışmalar yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Seminerlerde anlattıklarımı ayrıntılı bir şekilde Büyübozumu Yaratıcı Yazarlık kitabımda ele aldım. 2004 yılında ilk baskısını yapan bu kitabı yıllar içerisinde güncelledim ve geliştirdim. Edebiyat üzerine kaleme aldığım yazılarımı 602.Gece Kendini Fark Eden Hikâye adlı kitabımda yayımladım. Bu kitaplar çeşitli kurumlarda ders kitabı olarak önerilmekte.

Eleştirel okurluğu ve yaratıcı yazarlığı bir arada düşünen, yıllar içinde sınıf/atölye pratiğiyle geliştirmiş olduğum bu programın ayrıntılarını ilgili sayfalardan okuyabilir ya da video kayıttan izleyebilirsiniz.

Kısa Biyografi

Murat GÜLSOY, yazar ve akademisyen. Mühendislik ve Psikoloji eğitimi gördü. 1993-2023 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2004-2021 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nin yayın kurulu başkanlığını ve 2015-2023 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi müdürlüğü yaptı. 1992-2002 yılları arasında arkadaşlarıyla Hayalet Gemi dergisini çıkardığı günlerden bu yana akademisyenliğin yanı sıra edebiyatla ve sanatla ilişkisini profesyonel düzeyde sürdürdü.

Çeşitli dillere çevrilen öykü ve romanları birçok ulusal ödüle layık görüldü. 2001 Sait Faik Hikâye Armağanı, Bu Kitabı Çalın adlı kitabına, 2004 Yunus Nadi Roman Ödülü, Bu Filmin Kötü Adamı Benim, 2013 Notre Dame de Sion ödülü Baba Oğul ve Kutsal Roman, 2014 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü Gölgeler ve Hayaller Şehrinde adlı romanlarına verildi. Son kitabı Ressam Vasıf’ın Gizli Aşklar Tarihi 2023 yılında yayımlandı. 2003 yılından beri yaratıcı yazarlık eğitimi vermekte; yaratıcı yazarlık üzerine kaleme almış olduğu Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık bu alanda önde gelen kitap olma özelliğini taşımaktadır.

Murat Gülsoy Arşivi

Murat Gülsoy’un kişisel internet sitesinden yazara ve kitaplarına dair bilgi edinebilir, video ve söyleşi arşivine erişebilirsiniz. Sitede ayrıca Murat Gülsoy hakkında yazılmış tez, makale ve yazıların bir listesi ve Ressam Vasıf’ın retrospektifi de bulunuyor.

Ressam Vasıf’ın Gizli Aşklar Tarihi

Tam adı Vasıf Ekrem Yelda’dır. İstanbul’da 1889’da dünyaya gelen Vasıf Ekrem çocukluğunu Çamlıca’daki aile köşkünde geçirir. Resim sanatıyla ilk teması askerî hekim olan amcası Tevfik Rüstem sayesinde olur.

MURAT GÜLSOY KİTAPLARI

Hakkında Yazılan Tezler, Makaleler ve Yazılar

Murat Gülsoy’un kişisel internet sitesinde yazar hakkında yazılmış tüm yazıların arşivine erişebilirsiniz.

MURAT GÜLSOY

Video Arşivi

DİYALOGLAR ARŞİVİ